Poradnik: o czym pamiętać układając kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej to łatwe zadanie tylko z pozoru. Chcąc otrzymać zadowalający, trwały i funkcjonalny rezultat należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a niektóre z nich mogą zaskoczyć! Jeśli przygotowujesz się do układania kostki – koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Przygotuj podłoże
Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową to połowa sukcesu. Grunt powinien być zwarty i jednolity aby zagwarantować odpowiednią nośność. Jeśli podczas wstępnej inspekcji zauważysz np. różne warstwy ziemi, różne rodzaje podłoża – np. na części występują kamienie, część jest piaszczysta a część to zbita gleba – koniecznie trzeba się tym zająć, np. poprzez usunięcie niektórych warstw. Niekiedy konieczne jest zagęszczenie podłoża – to proces, w którym eliminujemy niedoskonałości uzupełniamy podsypką, żeby zagwarantować jak najlepszą nośność dla kostki. Do tego celu najczęściej używa się kruszywa o frakcji 30-60 mm (tłuczeń, żwir, grys, żużel, kliniec) lub piasku. Warstwa podsypki powinna mieć minimalnie 5 cm a w przypadku podmokłego podłoża, na którym spodziewamy się układać bardzo ciężkie konstrukcje z kostki – może sięgać nawet 50 cm! Warto pamiętać tutaj o odpowiednich spadach i odwodnieniu. Spadek powinien wynosić ok. 3-4%.
Układanie kostek: szczeliny
Podczas układania kostek brukowych musimy pamiętać o zachowaniu odstępu pomiędzy pojedynczymi kostkami. Dystans powinien wynosić ok. 3 – 5 mm. Należy wiedzieć, że tzw. “występy dystansowe”, które występują w kostce są nieco płytsze, zwykle mają ok. 2 mm i pomagają w transporcie. O odpowiednią dylatację musimy zadbać już sami podczas układania. Wszystkie szczeliny muszą być dokładnie uzupełnione – stosuje się do tego różnego rodzaju materiał. Może to być piasek (płukany), żwir, grys lub inna mieszanka. Można również kupić specjalnie przygotowane zasypki do kostki brukowej jak np. piasek kwarcowy czy piasek polimerowy. Może to być ten sam materiał, który został wykorzystany do przygotowania podłoża, ale należy pamiętać, że musi to być materiał, który nie uszkodzi powierzchni kostek. Dobrze wykonane spoinowanie pozwala na właściwą pracę materiału po ułożeniu i podczas wibrowania, a także wpływa na trwałość układanej nawierzchni.
Dokładna inspekcja materiału
Pamiętaj, żeby dokładnie obejrzeć materiał po odebraniu go od sprzedawcy. Ewentualne uszkodzenia mechaniczne powstałe np. w transporcie mogą być zgłaszane. Wielu sprzedawców może kwestionować takie uszkodzenia. Kupując w Centrum Brukarskim DrewBud masz pewność, że otrzymasz materiał jak najlepszej jakości z gwarancją satysfakcji.
Wytyczanie podjazdu lub chodników
Dobrze wymierzona i wytyczona trasa, na której będziemy układać kostki brukowe to podstawa. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu i zadbać, żeby pomiary były precyzyjne i dobrze oznaczone. Oznaczenie powinno być trwałe. Warto wziąć pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne – np. rysunki kredą mogą zostać zmyte przez deszcz, a źle zamocowane sznurki mogą być porwane przez wiatr. Najlepiej zastosować dobrze osadzone paliki, do których przywiązany zostanie cienki drucik lub linka. W ten sposób przez cały proces przygotowania podłoża, układania i utrwalania powierzchni brukowanej będziemy mieć bezwzględny punkt odniesienia.
Pamiętaj o krawężnikach!
Krawężnik oprócz funkcji estetycznej pełni ważną rolę funkcjonalną. Utrzymuje całą konstrukcję w ryzach i zabezpiecza nawierzchnię przed rozsuwaniem się. Jest to szczególnie istotna kwestia np. przy podjazdach do garażu, gdzie obciążenie kostki wraz z samochodem może wpływać znacząco na potencjalny ruch poszczególnych elementów. W takim wypadku można zastosować znacznie grubsze obrzeże, które zostanie głębiej osadzone niż np. w przypadku pieszej ścieżki w ogrodzie.
Wibrowanie – tylko gdy jest sucho!
Zagęszczanie kostki brukowej, czyli wibrowanie powinno być wykonywane wtedy, gdy jest sucho. To ostatni etap naszej pracy i należy dokonać wszelkich starań, żeby wykonać ten proces jak najdokładniej. Nieodpowiednie zagęszczenie może zniweczyć cały proces! Podłoże musi być osuszone, a prace nie mogą być wykonywane w trakcie opadów atmosferycznych. Roboty realizujemy aż uzyskamy pełną stateczność nawierzchni, tj. jednolitego, niezmiennego i oczekiwanego poziomu. W przypadku prac na mokrej powierzchni ryzykujemy zmienność parametrów podłoża, co uniemożliwia uzyskanie oczekiwanej jakości poziomowania nawierzchni. Bardzo ważną kwestią jest też ponowne spoinowanie – po ułożeniu kostki musimy ponownie uzupełnić luki spoin kruszywem lub piaskiem.
Mieszanie kostek z kilku palet
Przy większych realizacjach gdy otrzymujemy materiał na kilku paletach należy przestrzegać zasady mieszania kostek. Pozwala to na wyeliminowanie naturalnych odbarwień i różnić w barwach. Dobór kostek przeprowadzamy poprzez łączenie materiału z kilku różnych palet. Pozwoli to również na urozmaicenie finalnego efektu.
Pamiętaj, że w Centrum Brukarskim DrewBud otrzymasz fachową pomoc w zamówieniu odpowiedniej kostki brukowej oraz jej późniejszym ułożeniu. Oferujemy również wykonanie projektu komputerowego 2D lub 3D abyś mógł zobaczyć jak zamówiona kostka będzie finalnie wyglądać oraz pomoże to w odpowiedniemu przeliczeniu potrzebnych materiałów do wykonania danej realizacji.